Националният отбор на България за жени не успя да затвори с

...

България се сбори, но пак загуби катастрофално от Сърбия

Националният тим на България за дами не съумя да затвори с победа присъединяване си в квалификациите за Евробаскет 2023. Тимът на Стефан Михайлов изигра равностойно първо полувреме против европейския шампион Сърбия, само че след това не можа да резервира равнището през вторите 20 минути и загуби срещата със 76:102. Тимът на   Сърбия откри срещата с тъкмо попадение от зоната за три точки. Непосредствено по-късно обаче България се разписа и даже поведе с 5:3 след положителни изяви на Радостина Христова и Цветомира Наумова. Басетболистките на треньора Стефан Михайлов се откриха като водачи в резултата през първия интервал, само че в седмата минута серия от 7:0 за сръбкините ги изведе в резултата с 18:12. Три от точките бързо бяха върнати след тройка на Карина Константинова, а до края на четвъртината българките не разрешиха на противника да се отдалечи и даже изравниха за 22:22. През вторите 10 минути българските започнаха със същата сила, както и при започване на дуела. Минисерия от 9:4 разреши на отбора ни да се радва на лека преднина – 31:26, само че в границите на 7 секунди пет точки бяха стопени поради неспортсменско нарушаване. До почивката Сърбия стопи изоставането си и си обезпечи задатък от пет точки – 44:39. Сръбкините излязоха преобразени след 15-минутната отмора и стартираха второто полувреме с мощна серия, посредством която си осигуриха двуцифрен задатък за първи път в мача при 59:47. Впоследствие българките съумяха на няколко пъти да съкратят двуцифреното си закъснение, с помощта на точни изстрели на Карина Константинова и Катрин Стоичкова, само че отборът на Сърбия отново си върна преднината и водеше със 74:63 преди началото на последната четвърт. Тонусът за игра на представителния тим фрапантно падна в заключителния интервал, а сръбкините продължиха да поддържат преднината си. Дебют за отбора направи и Деница Манолова, която още с влизането си съумя да овладее битка в нахлуване и да означи първата си точка за националния тим на България. Борислава Христова наниза 20 точки за България. Гергана Иванова добави 14, а Радостина Христова се регистрира с 10 точки. Ивон Андерсън бе най-резултатна за Сърбия с 29 точки и 10 асистенции. Тина Краишник допринесе с още 23 точки.
Източник: novsport.com